+48 692 271 846 sklep@twojaoptyka.pl
Darmowa dostawa zamówień o wartości powyżej 1000 zł!

najnowsze publikacje

Fotopułapka – do czego służy i jaką wybrać?

Fotopułapka, powszechnie znana także jako kamera leśna, jest zaawansowaną kamerą wyposażoną w czujniki ruchu, które automatycznie rozpoczynają nagrywanie filmów lub wykonują zdjęcia w momencie wykrycia poruszających się osób, zwierząt lub pojazdów. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w myślistwie.

W tym artykule objaśniamy, czym jest i jak działa fotopułapka, jakie może mieć zastosowanie oraz jakie są jej rodzaje i który z nich wybrać.

Co to jest fotopułapka – najważniejsze kwestie

Fotopułapki to nowoczesne aparaty cyfrowe, które umożliwiają przechwytywanie ruchu oraz wykonują zdjęcia lub nagrywają filmy na obszarze objętym ich zasięgiem. Zawierają one czujniki ruchu (PIR) oraz wysokiej jakości kamery HD lub Full HD, które automatycznie rozpoczynają nagrywanie lub robienie zdjęć w momencie wykrycia ruchu. Dzięki temu, że kamera działa zarówno w dzień, jak i w nocy, umożliwia monitorowanie obszaru w różnych warunkach oświetleniowych.

Zazwyczaj fotopułapki są instalowane na drzewach lub słupach przy użyciu parcianych pasków, linek montażowych lub w specjalnych, zabezpieczających obudowach. Takie metody montażu zapewniają stabilność i trwałość urządzenia, umożliwiając skuteczne śledzenie i monitorowanie wybranego obszaru.

Pierwotnie fotopułapki służyły głównie do monitorowania lasów. Współcześnie znajduje szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak:

  • ochrona zagrożonych gatunków – pozwalają na monitorowanie populacji zagrożonych gatunków zwierząt;
  • leśnictwo – w celu zapobiegania nielegalnym praktykom, takim jak zaśmiecanie terenów leśnych czy kradzieże drewna;
  • łowiectwo – mają zastosowanie m.in. do śledzenia tras, na których przemieszcza się zwierzyna, umożliwiają identyfikację gatunków;
  • zoologia – monitorowanie zachowań zwierząt.

Jednak obecnie zauważyć można rosnące możliwości wykorzystania fotopułapek. Te zaawansowane urządzenia obserwacyjno-rejestrujące pełnią istotną rolę w ochronie mienia, szczególnie podczas nieobecności właścicieli w domkach letniskowych czy na działkach, reagując natychmiast na pojawienie się intruza poprzez powiadomienia. Fotopułapki doskonale sprawdzają się jako narzędzia do monitorowania placów budowy, parkingów, stawów hodowlanych oraz wejść do budynków, umożliwiając skuteczne śledzenie aktywności w różnych środowiskach i miejscach.

Rodzaje fotopułapek – który wybrać?

Jeśli rozważasz zakup odpowiedniej fotopułapki, istotne jest, abyś wziął pod uwagę kilka istotnych czynników. Jednym z kluczowych elementów, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj obiektywu. Odgrywa on istotną rolę w jakości zdjęć wykonanych przez fotopułapkę. Wyróżnia się modele wyposażone w obiektyw standardowy oraz szerokokątny, z uwagi na różnice w ich funkcjonalności:

  • fotopułapka z obiektywem szerokokątnym – sprawdza się doskonale w trudnych warunkach, zapewniając szerokie pole widzenia, co umożliwia rejestrowanie dużych obszarów, jest to idealny wybór do monitorowania otwartych przestrzeni, zapewniając wysoką jakość obrazu, jednak warto mieć na uwadze, że fotopułapki z obiektywem szerokokątnym zazwyczaj są droższe;
  • fotopułapka z obiektywem standardowym – to optymalny wybór, jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo i monitorowanie mniejszych obszarów, a jakość zdjęć nie jest istotna, choć jego pole widzenia jest mniejsze, a głębia ostrości niższa w porównaniu do obiektywu szerokokątnego, może on być wystarczający do monitorowania niewielkich terenów, takich jak działka.

Fotopułapki można podzielić na trzy rodzaje połączenia z użytkownikiem:

  • fotopułapki 4K LTE – wykorzystują kamery, które są wyposażone w czujniki ruchu, gdy urządzenie wykryje ruch, wyśle sygnał do sieci, który będzie informował użytkownika o pojawieniu się dzikiej zwierzyny w jego okolicy, po wykryciu ruchu fotopułapka wysyła zdjęcie lub nagranie wideo na telefon lub komputer użytkownika;
  • fotopułapka Wi-Fi – działa podobnie jak fotopułapka GSM z tą różnicą, że potrzebuje ona stałego dostępu do internetu i za jego pośrednictwem, przesyła informacje o wykrytym ruchu;
  • fotopułapka bez połączenia – zapisuje zdarzenia na karcie SD, w przypadku takich urządzeń nie ma dostępu do kamery w czasie rzeczywistym, a jedynie istnieje możliwość sprawdzenia zapisu na karcie pamięci, jest to zazwyczaj najtańsza opcja ze wszystkich.

Oprócz wspomnianych powyżej cech, decydując się na zakup fotopułapki w celach myśliwskich, dodatkowym atutem jest zastosowanie technologii noktowizyjnej. Wówczas fotopułapka działa w zakresie światła widzialnego, jak również w podczerwieni. Umożliwia to prowadzenie obserwacji w każdych warunkach oświetleniowych – także nocą. Wysokiej jakości fotopułapki znajdziesz w sklepie Twoja Optyka.