+48 692 271 846 sklep@twojaoptyka.pl
Darmowa dostawa zamówień o wartości powyżej 1000 zł!

najnowsze publikacje

Historia optyki myśliwskiej – od prostych lunet do nowoczesnej termowizji

Optyka odgrywa kluczową rolę w świecie myślistwa. Dzięki różnym rodzajom lunet, lornetek i innych instrumentów optycznych myśliwi mogą obserwować i śledzić zwierzynę, celować z większą precyzją oraz zwiększyć swoje szanse na sukces podczas polowania.

Optyka odgrywa kluczową rolę w świecie myślistwa. Dzięki różnym rodzajom lunet, lornetek i innych instrumentów optycznych myśliwi mogą obserwować i śledzić zwierzynę, celować z większą precyzją oraz zwiększyć swoje szanse na sukces podczas polowania. Historia optyki myśliwskiej to fascynująca opowieść o ewolucji technologii, która doprowadziła do narodzin nowoczesnych rozwiązań, takich jak termowizja.

Przyjrzyjmy się fascynującej historii optyki myśliwskiej z uwzględnieniem dziejów optyki, historii broni palnej, a także rozwoju optyki celowniczej i termowizji.

Początki i rozwój optyki

Pierwsze soczewki optyczne pojawiły się już w czasach Imperium Asyryjskiego, co datuje się na ponad 700 lat p.n.e. Wówczas używano polerowanych kryształów, zwykle wykonanych z kwarcu. Podobne soczewki były także wytwarzane przez starożytnych Egipcjan, Greków i Babilończyków. W okresie średniowiecza, zarówno w Europie, jak i w świecie islamskim, uczeni kontynuowali badania nad optyką. Wśród głównych uczonych tego okresu wymienia się takie postacie jak:

  • Ibn al-Hajsam (Alhazen);
  • Roger Bacon;
  • Robert Grosseteste;
  • Teodoryk z Freibergu (niem. Dietrich von Freiberg);
  • Witelon.

Wówczas nie tylko kontynuowano badania naukowe związane z właściwościami światła, ale również doszło do praktycznych zastosowań tych badań. Ważnym krokiem w rozwoju optyki, która ma do dziś zastosowanie w myślistwie, było wynalezienie lunety. To przyrząd optyczny stworzony do obserwacji ciał niebieskich przez ich powiększenie, przypisywana jest XII-wiecznemu angielskiemu filozofowi Rogerowi Baconowi, choć również bardzo często ten wynalazek przypisywany jest też arabskim uczonym w średniowieczu.

Początki broni palnej

Choć ludzie polowali już od początków istnienia, to prawdziwym krokiem milowym było wynalezienie broni palnej. Wcześniej stosowano dzidy, łuki, kusze, noże itp. Początki rozwoju broni palnej związane są z wynalezieniem prochu czarnego w Chinach w IX wieku. Niemal natychmiast po odkryciu, proch znalazł zastosowanie w militariach. W okresie dynastii Song, stał się stosunkowo powszechnie wykorzystywany do produkcji min, prostych granatów i bomb. To w Chinach narodziły się także pierwsze koncepty broni rakietowej i palnej. Choć ludzkość polowała na zwierzynę od początków swego istnienia, to prawdziwym krokiem milowym było wynalezieni broni palnej. W Europie po raz pierwszy odnotowano użycie broni palnej w 1331 roku podczas oblężenia miasta Cividale we Friuli.

Powstanie i rozwój celowników optycznych

Znamy już początki optyki i broni palnej, teraz czas by dowiedzieć się kiedy te dwa światy się przecięły. Odkąd bowiem zaczęto stosować broń palną w czasie polowań (lecz również innych broni), optyka w znaczącym stopniu ułatwiała polowania, dzięki możliwości przybliżenia obrazu i obserwacji zwierzyny.

Pierwsze celowniki optyczne pojawiły się pod koniec XIX wieku, jednak ze względu na ich wysoką cenę, duże gabaryty oraz podatność na uszkodzenia, rzadko były używane. W znaczący sposób zaczęto je wykorzystywać podczas I wojny światowej, głównie montując je na karabinach strzelców wyborowych. Niemniej jednak, jeszcze pod koniec lat 30. XX wieku większość żołnierzy nadal używała broni wyposażonej w celowniki mechaniczne. W trakcie II wojny światowej celowniki optyczne stały się standardowym wyposażeniem karabinów wyborowych. Obniżenie kosztów produkcji optyki przyczyniło się do rozpoczęcia procesu zastępowania celowników mechanicznych celownikami optycznymi, także w podstawowej broni długiej, takiej jak karabiny automatyczne, co rozpoczęło się w latach 70. XX wieku.

Obecnie w większości nowoczesnej broni myśliwskiej celowniki optyczne (lub konkurencyjne celowniki kolimatorowe) stanowią podstawowe wyposażenie, podczas gdy uproszczone celowniki mechaniczne pełnią rolę rezerwową w przypadku uszkodzenia celownika optycznego. W sklepie Twoja Optyka znajdziesz wysokiej jakości lunety celownicze.

Początki i rozwój termowizji

Jednym z najważniejszych przełomów w optyce myśliwskiej były lata 20. i 30. XX wieku, kiedy to rozpoczęły się eksperymenty z termowizją. Termowizja to technologia pozwalająca na obserwację promieniowania podczerwonego emitowanego przez ciepło, co umożliwia widzenie w całkowitej ciemności lub przez dym i mgłę. Pierwsze próby były dość nieudane, ale wraz z postępem technologii, termowizja zyskiwała na skuteczności. Lata 70. to okres, w którym termowizja zaczęła być wykorzystywana w praktyce myśliwskiej. Pierwsze termowizyjne noktowizory i lunety były dość drogie i nieporęczne, ale stanowiły przełom w zdolnościach myśliwego do obserwacji zwierzyny w nocy. W miarę upływu czasu, technologia termowizyjna stawała się coraz bardziej dostępna i wydajna, co sprawiło, że obecnie jest standardowym narzędziem wielu myśliwych. Najlepsza termowizja od wiodących producentów do zastosowań myśliwskich i nie tylko dostępne jest w sklepie Twoja Optyka.